Wózki widłowe są ogromnym udogodnieniem dla osób pracujących w magazynach. Pojazdy te są dość prostej konstrukcji, co zdecydowanie ułatwia ich obsługę. Psują się zależnie od intensywności użytkowania. Choć dziś, kiedy części zamienne do wózków widłowych są na wyciągnięcie ręki, o skomplikowanych naprawach nawet nie ma mowy. Chcąc zostać operatorem wózka widłowego, trzeba w pierwszej kolejności zdobyć uprawnienia. Konieczne jest w związku z tym odbycie odpowiedniego kursu w ośrodku szkoleniowym, a następnie zdanie egzaminu państwowego. Na szczęście to nie trwa zbyt długo, lecz około tygodnia. Wystarczy więc zdać egzamin z części teoretycznej i praktycznej, aby móc otrzymać stosowny certyfikat.

Jaki dokument umożliwia prowadzenie wózków widłowych?

Zgodnie z prawem osoba operująca wózkiem widłowym musi posiadać stosowne uprawnienia. Istnieją dokładnie dwa dokumenty, dzięki którym można prowadzić wózek widłowy na terenie całego kraju i to bez ograniczeń czasowych. Są to:

Zaświadczenia wystawiane przez firmy szkoleniowe są wyłącznie potwierdzeniem, że dana osoba odbyła kurs zgodnie z programem zatwierdzonym przez Urząd Dozoru Technicznego.

Kto może starać się o uprawnienia na wózek widłowy?

Starać się o uprawnienia na wózek widłowy może osoba, która ma ukończone 18 lat. Musi mieć jednak badania lekarskie, które wskazują na brak przeciwwskazań do wykonywania pracy kierowcy, ukończony kurs dla operatorów wózków widłowych, imienne zezwolenie pracodawcy na kierowanie danym pojazdem na terenie zakładu czy hali magazynowej, a także prawo jazdy odpowiedniej kategorii, jeżeli dopuszcza się poruszanie wózkiem widłowym po drogach publicznych.

Jakie są rodzaje uprawnień na wózki widłowe?

Wyróżnia się trzy rodzaje uprawnień na wózki widłowe. Zależą one od rodzaju wózków i funkcji, jakie pełnią.

III WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane

Kategoria ta obejmuje wózki z dowolnym napędem i wysokością podnoszenia. Wymagają one sterowania przez operatora, który przebywa poza wózkiem. Mając te uprawnienia operator może prowadzić wózki naładowne, wózki unoszące, wózki ciągnikowe i podnośnikowe sterowane z poziomu roboczego za pomocą dyszla.

II WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych

Ta kategoria uprawnia do obsługi wózków jezdniowych z dowolnym napędem, a także bez ograniczeń wysokości podnoszenia i udźwigu. Dokument ten uprawnia jednocześnie do obsługi wózków z III WJO. Osoba posiadająca to uprawnienie może również obsługiwać wózki boczne. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest wózek ze zmiennym wysięgnikiem i specjalizowany.

I WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe, w tym specjalizowane

Dokument uprawnia do obsługi wózków jezdniowych z dowolnym napędem i bez ograniczeń wysokości podnoszenia, a także udźwigu. Umożliwia prowadzenie wózków zaliczanych do dwóch poprzednich grup.

Jak długo są ważne uprawnienia na wózki widłowe?

Właściwie certyfikat upoważniający do prowadzenia wózków widłowych jest bezterminowy. To oznacza, że operator nie musi odnawiać tych uprawnień. Należy również mieć na uwadze, że uprawnienia te nie są cofane i to nawet jeżeli osoba operująca wózkiem widłowym utraci prawo jazdy np. za przekroczenie liczby punktów karnych.

Korzystając z okazji warto nadmienić, że każdy wózek musi być poddawany regularnym przeglądom technicznym. Na szczęście dziś można łatwo dostać części zamienne do wózków widłowych, więc z wszelkimi naprawami nie powinno być problemu. Najważniejsze jest to, aby pojazd ten zawsze był sprawny.

Regularny przegląd wózków widłowych to tylko jeden z wielu obowiązków, z jakim musi zmierzyć się właściciel tego pojazdu, ale na szczęście w tak dużych miastach, jak Poznań, usługi serwisowe są praktycznie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy pilnować terminów, bo jak się okazuje mają one ogromne znaczenie. Warto też zorientować się wcześniej, jak powinien wyglądać serwis, aby niczego nie przeoczyć.

Jakie są rodzaje przeglądów wózków widłowych?

Poszczególne rodzaje przeglądów różnią się od siebie charakterem, formą, terminem przeprowadzenia i częstotliwością. Można wymienić następujące rodzaje przeglądów wózków widłowych:

Do kogo należy obowiązek przeprowadzania codziennych przeglądów?

Codzienne przeglądy należą do operatora konkretnego wózka widłowego. To on musi na bieżąco nadzorować stan pojazdu, poziom naładowania baterii (jeżeli jest to wózek elektryczny), ilość paliwa, cieczy chłodzącej oraz oleju hydraulicznego (biorąc pod uwagę wózki spalinowe). Operator musi również obserwować pracę wózka i zgłaszać wszelkie nieprawidłowości w celu naprawy usterki. Sprawność wózka musi być odnotowywana w specjalnej Książce Eksploatacji.

Kto przeprowadza przeglądy konserwatorskie?

Konserwację wózków widłowych mogą przeprowadzić wyłącznie konserwatorzy. Głównym celem tego działania jest odpowiednio wczesne odkrycie i usunięcie usterek i awarii.

Kto ma prawo przeprowadzać przeglądy okresowe?

Przeglądy okresowe wózków widłowych przeprowadzane są przez prywatne firmy konserwujące; oprócz wymiany oleju i filtrów sprawdzany jest stan instalacji wózków, ich elektryki itp. Ma to na celu wyeliminowanie pojazdów, które stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia.

Od czego zależą terminy przeglądów wózków widłowych?

Istnieje kilka czynników, które decydują o terminach przeglądów wózków widłowych. Sprawa jest na tyle poważna, że terminy te zostały określone w oficjalnym Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki społecznej dnia 29 października 2003r., które dotyczy warunków technicznych dozoru technicznego ze szczególnym uwzględnieniem eksploatacji wybranych urządzeń transportu bliskiego. W przypadku przeglądów okresowych mają one miejsce co 6 miesięcy. Są również przeglądy konstrukcyjne roczne, przeprowadzane przez Urząd Dozoru Technicznego. W obecności konserwatora sprawdzają stan techniczny, a nawet dokumentację pojazdu.

Najważniejsze zalecenia dotyczące konserwacji wózka widłowego są przekazywane przez producenta. Kiedy natomiast producent takich informacji nie przekazuje, trzeba kierować się rozporządzeniem ministerialnym.

Należy pamiętać również o konieczności przeprowadzenia działań serwisowych na wypadek awarii, a co za tym idzie, dodatkowego przeglądu konserwacyjnego, którego celem jest potwierdzenie jego sprawności.

Jeżeli producent nie zaleci inaczej, należy wykonywać przeglądy co:

Podsumowanie

By móc stać się użytkownikiem wózka widłowego trzeba nie tylko kupić ten pojazd i przede wszystkim pozyskać uprawnienia, ale również przeprowadzać regularne przeglądy techniczne. Dlatego inwestycja w wózek widłowy generuje szereg obowiązków, jakie trzeba spełniać w przyszłości. Wiadomo jednak, że jest bardzo pomocny w magazynach i wszędzie tam, gdzie trzeba transportować ciężkie palety z załadunkiem. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko nabyć pojazd i pamiętać o przeglądach. Mają one wpływ nie tylko na sprawność wózka i możliwość korzystania z niego w każdym momencie, ale również na bezpieczeństwo operatora.

Niemal w każdej hurtowni czy zakładzie produkcyjnym wykorzystywane są wózki widłowe. Tego rodzaju urządzenia są powszechnie wykorzystywane do przenoszenia materiałów, w tym głównie palet. Ich obsługa wymaga specjalnego pozwolenia, które wiąże się z ukończeniem kursu i otrzymaniem stosownego certyfikatu. W związku z tym, że wózki widłowe napędzane są silnikiem elektrycznym lub spalinowym, zdarza się, że jak każdy pojazd, ulegają awarii. Które z nich są najczęstsze?

Wózki widłowe – budowa

Większość wózków widłowych nie różni się budową ani wyglądem. Klasyczny wózek tego typu posiada ramę, przeciwwagę, maszt, karetki, fotel operatora i widły. Co ważne, składają się na niego liczne układy, do których zalicza się m.in. układ napędowy, hamulcowy, hydrauliczny, kierowniczy czy podnoszenia. Jak się więc okazuje, mimo nieskomplikowanego wyglądu, ich budowa jest dość złożona, dlatego awarie wózków widłowych mają miejsce stosunkowo często przez co zachodzi konieczność zakupu części zamiennych.

Przyczyny awarii

To nie wady fabryczne, a niewłaściwe użytkowanie jest zazwyczaj przyczyną awarii wózków widłowych. Wielu z nich nie stosuje się bowiem do instrukcji obsługi tego rodzaju pojazdów. O czym zatem powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim wózki widłowe może obsługiwać wyłącznie osoba, która ma do tego odpowiednie uprawnienia. Co więcej, wózek widłowy musi być wykorzystywany tylko do tych prac, do których został przeznaczony.

Niezwykle istotne jest także poddawanie go okresowym przeglądom technicznym. Nawet tak niewielkie pojazdy potrzebują przy tym regularnej konserwacji, dzięki czemu jego wszystkie elementy będą cały czas w dobrej kondycji. Zastosowanie się do tych zasad z pewnością ograniczy ryzyko wystąpienia awarii, lecz nie wyeliminuje jej w całości. Każda maszyna wykazuje określoną wytrzymałość i z czasem ulega zużyciu więc po kilku latach konieczna może okazać się wymiana części zamiennych do wózków widłowych.

Jakie awarie występują najczęściej?

Skoro wiemy już z jakich przyczyn powstają awarie wózków widłowych, warto sprawdzić, które z nich są najbardziej powszechne. Zalicza się do nich głównie uszkodzenia jednostek napędowych, czyli np. uszkodzenie połączeń liniowych. Awaria tego typu przyczynia się do utraty mocy pojazdu, a co za tym idzie, również jego właściwości jezdnych. Inny rodzaj awarii stanowi uszkodzenie układu kierowniczego, które objawia się najczęściej samoistnym wyłączeniem bądź problemami ze skrzynią biegów. Niekiedy uszkodzeniom ulegają też elementy służące do przenoszenia towarów, jak chociażby złącza, zawory czy podnośnik.

Co zrobić w sytuacji wystąpienia awarii?

Kiedy wózek widłowy przestaje działać prawidłowo, koniecznie należy zgłosić to do wybranego serwisanta. Nie należy próbować naprawiać pojazdu na własną rękę, ponieważ może się to wiązać z utratą gwarancji. Dobre jakościowo części zamienne do wózków widłowych nie muszą być drogie, jednak warto sprawdzić ich pochodzenie, aby mieć pewność, że pojazd będzie działał bez zarzutu. Jeżeli dysponujemy większą ilością wózków widłowych w firmie, to najlepiej podpisać umowę z danym serwisem, gdyż wówczas zyskamy możliwość szybkiej i kompleksowej naprawy. Pamiętać trzeba jednocześnie o regularnych przeglądach, które pozwolą wydłużyć sprawność pojazdów nawet o kilka lat.

Drodzy Państwo, w związku ze zbliżającą się zimą a co się z tym wiąże możliwością oblodzenia podłoża, w swojej ofercie posiadamy łańcuchy na koła do wózków widłowych.

Od dzisiaj można kupić wysięgnik a w najbliższym czasie też wynająć.

Zapraszamy do kontaktu!

wysięgnik

Awaria wózka w firmie ? Potrzebujesz wózek do przeładunku a nie masz swojego wózka i pracownika z uprawnieniami ?
Zadzwoń lub  napisz, świadczymy usługi wynajmu wózka z operatorem. Własnym samochodem dowieziemy wózek , gwarantujemy krótkie terminy realizacji .

wózek widłowy na placu, wynajem wózka

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 z dnia 27.04.2016 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwane dalej: RODO/GDPR) informujemy, że administratorem danych osobowych jest spółka Szydłowski Logistyka Sp. z o.o. mieszcząca się w Luboniu, ul. Graniczna 6 o numerze nip: 7773075110logo UE, RODO

Oprócz wózków widłowych sprzedajemy też wózki paletowe( paleciaki ) o różnych długościach od 1150mm – 2000mm
Zadzwoń już dziś  lub napisz maila.

wózek paletowy, paleciak, kolor niebieski

Uwaga spóźnialscy!

Wymieniliście już ogumienie w swoich wózkach na nowe? Jeśli nie, to koniecznie skorzystajcie z naszych usług!

wózek widłowy z nowymi oponami, czarno-pomarańczowy

 

Dziś pokazujemy zdjęcie wózka jaki pojechał do jednego z naszych stałych klientów, wózek wyposażony w dodatkowy osprzęt – ścisk z obrotnicą.
Możliwość montażu różnego rodzaju osprzętu dodatkowego wg potrzeb klienta.wózek widłowy, nowy, wózek na placu, ze ściskiem i obrotnicą