- Kupić czy naprawić wózek widłowy – co korzystniejsze? -


← Cofnij

Awarie wózków widłowych nie są wcale rzadkie. Zwłaszcza w przypadku ich intensywnej eksploatacji, związanej ze składowanie ciężkiego, zróżnicowanego towaru. Gdy więc maszyny odmawiają posłuszeństwa, dobrze jest zastanowić się nad tym, czy warto je naprawiać czy może lepiej kupić nowy sprzęt.

Wymiana wózków wydaje się rozwiązaniem najprostszym i najszybszym. Problemem jednak często okazują się kwestie finansowe. Nawet modele używane mogą kosztować sporo, a nie każdą firmę stać na to, by regularnie wymieniać osprzętowanie. Z tego powodu przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeanalizować dostępne opcje. Wszystko po to, aby wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Kiedy warto naprawić wózek widłowy?

Wspomniane kwestie finansowe wydają się w tej sprawie kluczowe. Także wówczas, gdy firma usilnie dąży do tego, aby wciąż przedłużać żywotność obsługiwanych sprzętów. Naprawy najczęściej kosztują bowiem znacznie mniej, niż zakup zupełnie nowych modeli. Takie podejście jest jednak opłacalne tylko do pewnego momenty. Warto robić to wówczas, gdy:

  • sprzęt jest stosunkowo nowy i nadal jest w stanie zagwarantować skuteczną realizację zleconych zadań,
  • naprawa wózków widłowych nie sparaliżuje pracy firmy,
  • czas trwania serwisu nie wpływa na ciągłość dostaw,
  • po naprawie wózek może być użytkowany przez dłuższy czas.

Jeśli jednak sprzęt jest mocno wiekowy, przez co psuje się bardzo często, wykładanie kolejnych środków przyniesie więcej szkód, niż pożytku. Zamiast bowiem kupić nowy, sprawny sprzęt, firma musi zmagać się z wózkami, które co chwila są uziemiane. Przekłada się to na niższa wydajność pracy, a co za tym idzie, także na konkretne straty finansowe. Naprawa wózków widłowych nie będzie dobrym rozwiązaniem też wówczas, gdy jej koszt przewyższa cenę nowego sprzętu.

Zakup wózków widłowych – nowe czy używane sprzęty?

Jeśli ciągłe zabiegi renowacyjne i serwisowe stają się problemem, najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście inwestycja w lepszy, sprawniejszy sprzęt. Jeszcze raz trzeba jednak wrócić do kwestii finansowych. Zakup wózków może bowiem pochłonąć spore środki, zwłaszcza gdy mowa jest o całej flocie pojazdów.

Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem między maszynami nowymi a używanymi. W pierwszym przypadku firma może liczyć na znacznie wyższą jakość i wykorzystanie najnowszych technologii. To wszystko jednak kosztuje, dlatego przy ograniczonym budżecie lepiej sprawdzą się modele używane.

Oczywiście muszą zostać odpowiednio przeanalizowane – zarówno pod kątem sprawności działania, jak i wydajności oraz poszczególnych parametrów technicznych. Powinny one pochodzić od sprawdzonych dostawców, którzy gwarantują dostęp do w pełni sprawnych wózków.

A może wynajem? Korzystne rozwiązanie dla firm

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o rozwiązaniu alternatywnym, które pozwala zaoszczędzić sporo środków i zrobić użytek ze sprzętu wysokiej klasy, świetnie sprawdzającego się podczas realizacji nawet najtrudniejszych zadań.

Chodzi oczywiście o wynajem wózków widłowych. Jest to dobre rozwiązanie dla firm, których aktualnie nie stać na zakup własnego sprzętu. Dodatkowe maszyny przydadzą się również w przypadku nagłego wzrostu liczby zamówień i w ramach tak zwanej pracy sezonowej.

Naprawa wózków widłowych może znacząco przedłużyć ich żywotność, jednak nie zawsze okaże się ona rozwiązaniem optymalnym. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy więc dokładnie zastanowić się nad tym, co będzie najkorzystniejsze dla firmy.