- Lepiej kupić czy wynająć? Używany wózek widłowy -


← Cofnij

Choć zakup nowych wózków widłowych może wydać się korzystny, bardzo często wiąże się on ze sporymi wydatkami, które potrafią znacząco obciążyć dostępny budżet. Rozwiązaniem tego problemu okażą się sprzęty używane, kosztujące znacznie mniej.

Oczywiście ich przydatność jest mocno zależna od stanu technicznego, parametrów, a także konkretnych możliwości. Z tego powodu zawsze warto dokładnie sprawdzać, czy dostępne maszyny na pewno są w stanie spełnić wymagania firmy. Jednocześnie otwarte pozostaje pytanie, czy lepiej kupić używane wózki widłowe czy wynająć. Jak to zwykle bywa, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego najlepiej je pokrótce omówić. Dzięki temu podjęcie decyzji stanie się znacznie łatwiejsze.

Zakup używanych wózków widłowych – kiedy będzie opłacalny?

Zdobycie sprzętu na własność powinno być ważne dla firm, które w ciągu roku realizują działania na podobnym poziomie intensywności. Liczba zleceń jest stała, a ewentualne przestoje zdarzają się bardzo rzadko. W takiej sytuacji stały dostęp do odpowiednich sprzętów jest niezwykle istotny. Co więcej, zawsze warto mieć trochę więcej wózki, niż potrzeba. W razie awarii któregoś z nich, zawsze można dokonać szybkiej wymiany.

Używane wózki widłowe kosztują znacznie mniej niż maszyny nowe, dlatego zakup całego osprzętowania nie powinien znacząco wpłynąć budżet przedsiębiorstwa. Nie należy jednak na siłę szukać oszczędności. Trzeba pamiętać o tym, że nie są to sprzęty nowe. Warto je więc dokładnie sprawdź. Przede wszystkim pod kątem:

  • sprawności działania,
  • ewentualnej awaryjności,
  • poziom zużycia poszczególnych elementów i części,
  • możliwości (w oparciu o specyfikę realizowanych zadań).

Żeby mieć pewność, że zakupione maszyny będą odpowiedniej jakości, lepiej decydować się na modele oferowane przez firmy cieszące się sporym uznaniem na rynku. Takie transakcje są znacznie bezpieczniejsze.

Wynajem używanych wózków widłowych – sposób na oszczędność

Choć sprzęty używane są znacznie tańsze niż te nowe, i tak dla niektórych firm ich kupno może okazać się zbyt dużym wydatkiem. W takich sytuacjach rozwiązaniem optymalnym stanie się wynajem, który pozwala swobodnie decydować o tym, jakie i ile urządzeń użytkowanych będzie na co dzień. Jest to korzystne pod względem finansowym, a także sprawności realizacji zlecanych zadań. Używane wózki widłowe dobrze jest wynająć szczególnie wtedy, gdy:

  • firma prowadzi działania sezonowe – zwiększona liczba maszyn jest więc potrzebna tylko w pewnych okresach roku,
  • dochodzi do czasowego zwiększenia liczby zamówień – za sprawą wynajmu przedsiębiorstwo bardzo szybko może dostosować swoje moce przerobowe do aktualnego zapotrzebowania,
  • pojawia się potrzeba uzupełnienia obecnej floty maszyn – jeśli budżet nie pozwala na kupno, wynajem będzie jedynym rozwiązaniem.

Co istotne, używane wózki widłowe są dobierane zawsze z uwzględnieniem potrzeb firmy, jak również specyfiki realizowanych przez nią zadań. Do tego dochodzą usługi serwisowe oraz fachowe doradztwo.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, łatwo można wskazać, na jakie rozwiązania należy decydować się w konkretnych sytuacjach. Gdy bowiem używane wózki widłowe mają tworzyć podstawowy zestaw maszyn użytkowanych na co dzień, warto pokusić się o ich zakup. Jeśli jednak potrzebne będą jedynie „na chwilę”, bardziej opłacalny stanie się wynajem.

Głównie ze względu na niższe koszty oraz możliwość zwrócenia sprzętów w umówionym terminie. Rozwiązań jest wiele, dlatego każda firma jest w stanie znaleźć coś dla siebie.