- Rodzaje wózków widłowych -


← Cofnij

Wózki widłowe są wykorzystywane do szybkiego i bezpiecznego rozładunku i załadunku różnego rodzaju towarów. Występują zarówno w dużych halach produkcyjnych, jak i w magazynach, a także w niewielkich przedsiębiorstwach. Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, charakteryzują się dużym udźwigiem oraz stabilnością podczas transportowania towaru. Jakie są najpopularniejsze wózki widłowe do rozładunku? Czym różnią się od siebie poszczególne typy? Jaki wózek wybrać do pomieszczeń zamkniętych, a jaki do otwartych przestrzeni?

Podział wózków widłowych ze względu na typ napędu

Na rynku można znaleźć wiele wózków widłowych z różnym typem zasilania, który powinien być dopasowany do sposobu użytkowania. Przed decyzją dotyczącą różnych parametrów technicznych, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad typem napędu.

  • Wózki spalinowe zasilane olejem napędowym są zazwyczaj wykorzystywane na otwartych przestrzeniach. Z czego to wynika? Silnik spalinowy podczas pracy emituje szkodliwe substancje, w tym dużą ilość dwutlenku węgla, dlatego nie zaleca się stosowania wózków tego typu w pomieszczeniach zamkniętych.
  • Wózki zasilane gazem to częsty wybór osób, które chcą obniżyć koszty eksploatacji, jednak spalanie gazu również emituje szkodliwe substancje do atmosfery. Jednym z często spotykanych rozwiązań jest instalacja specjalnych filtrów, które ograniczają wydzielanie gazów.
  • Elektryczne wózki widłowe do rozładunku nie emitują żadnych substancji, dzięki czemu mogą być wykorzystywane nawet w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach. W zależności od producenta oraz modelu, są zasilane akumulatorami cechującymi się różną pojemnością. Ponadto, wózki z napędem elektrycznym charakteryzują się dużą ładownością i niską awaryjnością, nawet w przypadku intensywnej eksploatacji.

Jak widać, wybór wózka widłowego powinien być dopasowany do sposobu użytkowania sprzętu. Wpłynie to zarówno na komfort pracy, jak i zdrowie pracowników.

Najpopularniejsze typy wózków widłowych

Każda branża przemysłu charakteryzuje się odmiennymi potrzebami, dlatego inne wózki wykorzystuje się na budowach, a inne np. w halach magazynowych. Wynika to ze specyfiki pracy oraz towarów, które muszą być przetransportowane.

  • Wózki podnośnikowe mają możliwość podnoszenia ciężkich towarów na dużą wysokość, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w magazynach.
  • Specjalnie zaprojektowana konstrukcja wózków bocznych sprawia, że umożliwiają one sprawne przewożenie długich ładunków, dlatego są często wykorzystywane w różnego rodzaju fabrykach.
  • Wózki terenowe są najczęściej spotykane na placach budowy. Ich zadaniem jest transportowanie ładunków nawet do trudno dostępnych miejsc.
  • Wózki wielokierunkowe wyróżniają się zaawansowanym napędem, który umożliwia osobne sterowanie zarówno osią przednią, jak i tylną. Taka konstrukcja sprawia, że idealnie nadają się do pracy w niewielkich pomieszczeniach. Ponadto, bez trudu pokonują nawet bardzo ciasne zakręty.
  • Podwieszane wózki widłowe są często wykorzystywane przez kierowców ciężarówek do rozładunku towaru. Dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom, mogą zostać podczepione w tylnej części przyczepy. Ponadto, wózki tego typu gwarantują dobre manewrowanie nawet w wąskim pomieszczeniu.

Istnieje wiele rodzajów wózków widłowych, różniących się od siebie nie tylko parametrami technicznymi, takimi jak np. maksymalna ładowność, ale również konstrukcją i zastosowaniem. Przed wyborem konkretnego modelu, warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy z pewnością doradzą najlepsze rozwiązanie, dopasowane do indywidualnych wymagań i potrzeb każdej osoby.