- Zima a wózek widłowy – jest się czego bać? -


← Cofnij

Wielu osobom wydaje się, że eksploatacja wózka widłowego zimą jest niemożliwa. Niesprzyjające warunki atmosferyczne generują wiele niedogodności oraz utrudniają sprawną realizację codziennych obowiązków. Bardzo ważne jest to, aby właściwie zadbać o pojazd w tym trudnym okresie. To absolutna podstawa do tego, aby zagwarantować oczekiwany poziom komfortu oraz bezpieczeństwa. Poniższe wskazówki z pewnością będą sporym wsparciem dla tych, którzy nie posiadają doświadczenia na ten temat.

Miejsce przechowywania wózków widłowych

Pierwszym krokiem jest właściwy wybór miejsca przechowywania wózka widłowego. Niezwykle istotne jest to, aby nie eksponować pojazdu na oddziaływanie szkodliwych warunków otoczenia, co nie zawsze jest proste. Należy unikać pozostawiania go na zewnątrz – śnieg oraz ujemne temperatury mogą negatywnie wpłynąć na delikatne podzespoły. Niekorzystne warunki otoczenia zwykle prowadzą do spadku ich żywotności. Nie należy zapominać, że wilgoć powoduje korozję metalowych elementów. Ogniska rdzy sprawiają, że są one o wiele bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba także wspomnieć o zjawisku kondensacji pary wodnej w silniku – zwykle prowadzi ono do problemów z odpaleniem wózka widłowego. Właśnie dlatego powinien być on garażowany w suchym pomieszczeniu, gdzie panuje dodatnia temperatura.

Systematyczne uzupełnianie paliwa

Uzupełnianie paliwa przed rozpoczęciem pracy nie jest najlepszym pomysłem. W pustym baku może dochodzić do kondensacji pary wodnej, co powoduje problemy z rozruchem silnika. Z tego względu zaleca się uzupełnienie paliwa bezpośrednio po zakończonej pracy. W ten sposób można uniknąć efektu skraplania się pary wodnej na ściankach. Oczywiście ważne jest to, aby pojazd został pozostawiony w bezpiecznym, a zarazem strzeżonym/monitorowanym miejscu. Kradzieże paliwa to powszechne zjawisko, z którym boryka się wiele zakładów pracy, a nawet osób prywatnych.

Stosowanie płynów przeciw zamarzaniu

Zimą warto jest stosować dedykowane płyny przeciw zamarzaniu. Ich zakup wcale nie musi stanowić ogromnego wydatku, a więc niemal każdy może pozwolić sobie na zakup. Dzięki nim ryzyko zamarznięcia cieczy w chłodnicy lub silniku będzie niewielkie. Nie zapominajmy, że jest to groźne zjawisko, które może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wspomnianych podzespołów. Jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów zaleca się wymianę płynu w chłodnicy.

Dogodne warunki pracy

Obszar, po którym poruszamy się wózkiem widłowym, powinien zostać kompleksowo przygotowany do pracy. Ważne jest to, aby usunąć zalegający śnieg, a także zadbać o dobrą przyczepność pojazdu do podłoża. Nawierzchnia nie może być zbyt śliska, a więc warto posypać ją np. piaskiem lub solą drogową. Wiadome jest, że odśnieżenie dużych obiektów wymaga zastosowania pługa. Tradycyjne łopaty do śniegu kompletnie nie zdają tutaj egzaminu.

Montaż dodatkowych akcesoriów

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed sezonem zimowym wyposażyć pojazd w dodatkowe akcesoria, takie jak kolce lub łańcuchy śnieżne. W ten sposób poprawimy jego przyczepność do nawierzchni, a tym samym zminimalizujemy ryzyko wypadku w miejscu pracy. Atutem jest fakt, że mogą one zostać założone niemal na każdy typ opony.

Przegląd w profesjonalnym serwisie

Już w okresie jesiennym warto jest wykonać kompleksowy przegląd wózków widłowych. Dobrze wymienić wszystkie części eksploatacyjne, których stopień zużycia jest wysoki. Korzystając z usług profesjonalnego serwisu można mieć pewność, że pojazd w sposób rzetelny, a zarazem kompleksowy zostanie przygotowany do nowego sezonu.