- Używane wózki – czy to się opłaca? -


← Cofnij

Wózek widłowy jest jednym z podstawowych narzędzi pracy praktycznie w każdym magazynie i w wielu zakładach produkcyjnych. Jednak zakup nowej maszyny może stanowić dla niejednego przedsiębiorcy bardzo wysoki koszt. Dlatego też dużą popularnością cieszą się wózki widłowe używane. Czy zakup taki się opłaca?

Skąd biorą się używane wózki widłowe na sprzedaż?

Zasadniczo używane wózki widłowe na sprzedaż biorą się z kilku najważniejszych miejsc. Po pierwsze mogą być to poleasingowe. W wielu dużych zakładach, zarówno w Polsce, jak i w krajach Europy Zachodniej wózki brane są w leasing, a po jego zakończeniu firma decyduje się raczej na wzięcie w leasing kolejnych, nowszych modeli, niż wykupywanie nieco już zużytego sprzętu. W praktyce maszyny takie mogą być bardzo dobrej jakości i nie być bardzo wyeksploatowane.

Oferowane na rynku wózki mogą również pochodzić z dużych zakładów, które używały ich przez jakiś czas i zdecydowały się na wymianę ze względu na wysoki poziom wyeksploatowania, albo też modernizację używanego sprzętu. W takich sytuacjach poziom zużycia maszyn może być bardzo różny i z całą pewnością należy bardzo dokładnie przyjrzeć się im przed zakupem. Można też zdecydować się na wózki sprzedawane bezpośrednio przez właściciela, najczęściej z powodu wymiany sprzętu na nowy, albo wysokiego stopnia wyeksploatowania. Taka opcja wydaje się najbardziej ryzykownym rozwiązaniem (choć oczywiście wcale tak nie musi być).

Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego wózka widłowego?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan techniczny oferowanego sprzętu. Oczywiście większość przedsiębiorców nie dysponuje kwalifikacjami, żeby prawidłowo ocenić stan techniczny kupowanego sprzętu. Należy więc zdecydowanie skorzystać z pomocy specjalisty, który fachowym okiem oceni wózki, które nas interesują.

Ile kosztują używane wózki widłowe na sprzedaż?

Koszt nowego wózka widłowego to cena rzędu od 30, do nawet 200 tysięcy złotych i zależny jest przede wszystkim od producenta sprzętu i modelu. Te używane są zazwyczaj trzy, do czterech razy tańsze, choć oczywiście ostateczna cena zależy od stanu oferowanych pojazdów.

Ile kosztuje naprawa wózka widłowego?

Koszt naprawy wózka widłowego jest już nieco bardziej skomplikowanym zagadnieniem. Wszystko zależy od zakresu koniecznych do przeprowadzenia prac, a także w dużej mierze również od producenta (ceny części zamiennych). Z jednej strony wózki bardzo dobrych marek mogą być droższe w naprawie, z drugiej jednak najczęściej czas eksploatacji pomiędzy koniecznymi renowacjami jest znacznie dłuższy, a więc perspektywie czasu koszty eksploatacji spadają.

Należy również pamiętać, że cena zakupu wózka uszkodzonego może być dużo niższa niż sprzętu przygotowanego do dalszej eksploatacji, a więc przedsiębiorca może potencjalnie tu zaoszczędzić. W praktyce jednak ostateczny koszt naprawy będzie zależał nie tylko od ceny usług i części, ale również od kontaktów i znajomości. W większości przypadków nie poleca się takiego rozwiązania przedsiębiorcom niemającym dużego doświadczenia.

Czy zakup używanego wózka widłowego się opłaca?

Finalna odpowiedź na postawione we wstępie pytanie zależy od kilku czynników. Planując zakup, należy wykazać się przewidywalnością i ocenić kwestie takie jak to, z jaką intensywnością wózki będą eksploatowane w naszej firmie, oraz jak faktycznie wyglądają nasze możliwości pod kątem zorganizowania możliwości ich naprawy w razie awarii. Czasem może opłacać się bardziej zakup nowego sprzętu, aczkolwiek kwota koniecznej inwestycji będzie w takim przypadku dość wysoka.

Z drugiej jednak strony zakup wózków używanych jest najczęściej jedynym sensownym rozwiązaniem dla firm, które nie dysponują dużym kapitałem, który mogłyby zainwestować w nowy sprzęt. W takim wypadku zakup wózków nowych, albo ich leasing warto pozostawić jako plan na dalszą przyszłość i skoncentrować się na możliwościach, jakie daje zakup pojazdów używanych.