- Rodzaje opon wózków widłowych -


← Cofnij

Wózki widłowe, tak jak wszystkie pojazdy wykorzystywane do ciężkich prac, muszą być regularnie serwisowane. Dzięki temu ich wydajność i funkcjonalność pozostaje na takim samym poziomie. Jednak najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo kierowcy i innych osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu. Opony to jedne z najważniejszych części, które bezpośrednio wpływają na przyczepność pojazdu. Naprawa wózków widłowych niezwykle często obejmuje wymianę zużytego lub uszkodzonego ogumienia. Jakie typy opon można spotkać na rynku? Czym charakteryzują się poszczególne modele?

Charakterystyka opon do wózków widłowych

Opona jest jednym z elementów, który w trakcie eksploatacji ulega stopniowemu zużyciu. Szybkość ścierania się bieżnika zależy m.in. od rodzaju powierzchni, po której porusza się pojazd, a także od stylu jazdy operatora. Jeżeli bieżnik będzie zbyt mały, trakcja opony drastycznie spada. Jakie rodzaje ogumienia mamy do wyboru? Pierwszą cechą, która rzuca się w oczy jest kolor. W sytuacji gdy wózek porusza się po powierzchni, której nie można zabrudzić, warto zainwestować w szare, zielone lub białe opony.

  • Pierwszy typ opon to ogumienie pneumatyczne, które wymaga utrzymania odpowiedniego ciśnienia. W przypadku gdy będzie zbyt niskie, istnieje ryzyko zsunięcia się opony z felgi. Z kolei gdy będzie za wysokie, wówczas właściwości opony są znacząco ograniczone. Jak dowiedzieć się jakie jest idealne ciśnienie dla konkretnej opony? Najlepiej sprawdzić u źródła, czyli producenta ogumienia.
  • W tej kategorii rozróżniamy dwa rodzaje opon. Pierwsza to opony pneumatyczne radialne. Ogumienie tego typu gwarantuje wysoki komfort jazdy i długą żywotność pomimo intensywnej eksploatacji. Ponadto cechuje się niskimi oporami toczenia i dobrą trakcją. Świetnie sprawdza się w przypadku gdy wózek pracuje na płaskiej powierzchni.
  • Z kolei drugi typ – opony diagonalne wyróżniają się podwyższoną odpornością na uszkodzenia boczne. Jest to szczególnie ważne w miejscach, w których ryzyko przecięcia lub przetarcia ogumienia jest wysokie. Opony tego typu zapewniają również dobrą stabilność, zwłaszcza w przypadku przewożenia ciężkiego ładunku.

Naprawa wózków widłowych to nie tylko wymiana hamulców, elementów zawieszenia i wideł. Równie ważne jest ogumienie, którego dobry stan techniczny to podstawa prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Nie warto kupować ogumienia z niewiadomego pochodzenia, które kusi bardzo niską ceną. W praktyce może okazać się, że zużywa się znacznie szybciej niż modele produkowane przez znanych producentów z wieloletnim doświadczeniem.

Pozostałe opony do wózków widłowych

Na rynku można również znaleźć opony superelastyczne, charakteryzujące się pełną konstrukcją. Ogumienie tego typu jest przeznaczone do pracy w szczególnie trudnych warunkach. Każdy operator wie, że przebita opona oznacza nieplanowaną przerwę w pracy, na którą nie można sobie pozwolić. Gdy takie sytuacje zdarzają się nagminnie, warto rozważyć wymianę ogumienia właśnie na superelastyczne.

W takim przypadku naprawa wózków widłowych obejmuje montaż nowej opony, przy użyciu specjalnej prasy hydraulicznej. Niestety nie każdy warsztat wulkanizacyjny ją posiada, dlatego przed umówieniem wymiany należy się upewnić, czy będzie w ogóle możliwa. Ogumienie tego typu ma bardzo ograniczone możliwości amortyzacji, dlatego komfort jazdy na nierównej powierzchni jest stosunkowo niski. Regularna kontrola ogumienia ogranicza do minimum możliwość przebicia się opony. Jest to szczególnie niebezpieczne w sytuacji gdy operator przewozi ciężki ładunek.