Niemal w każdej hurtowni czy zakładzie produkcyjnym wykorzystywane są wózki widłowe. Tego rodzaju urządzenia są powszechnie wykorzystywane do przenoszenia materiałów, w tym głównie palet. Ich obsługa wymaga specjalnego pozwolenia, które wiąże się z ukończeniem kursu i otrzymaniem stosownego certyfikatu. W związku z tym, że wózki widłowe napędzane są silnikiem elektrycznym lub spalinowym, zdarza się, że jak każdy pojazd, ulegają awarii. Które z nich są najczęstsze?
Większość wózków widłowych nie różni się budową ani wyglądem. Klasyczny wózek tego typu posiada ramę, przeciwwagę, maszt, karetki, fotel operatora i widły. Co ważne, składają się na niego liczne układy, do których zalicza się m.in. układ napędowy, hamulcowy, hydrauliczny, kierowniczy czy podnoszenia. Jak się więc okazuje, mimo nieskomplikowanego wyglądu, ich budowa jest dość złożona, dlatego awarie wózków widłowych mają miejsce stosunkowo często przez co zachodzi konieczność zakupu części zamiennych.
To nie wady fabryczne, a niewłaściwe użytkowanie jest zazwyczaj przyczyną awarii wózków widłowych. Wielu z nich nie stosuje się bowiem do instrukcji obsługi tego rodzaju pojazdów. O czym zatem powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim wózki widłowe może obsługiwać wyłącznie osoba, która ma do tego odpowiednie uprawnienia. Co więcej, wózek widłowy musi być wykorzystywany tylko do tych prac, do których został przeznaczony.
Niezwykle istotne jest także poddawanie go okresowym przeglądom technicznym. Nawet tak niewielkie pojazdy potrzebują przy tym regularnej konserwacji, dzięki czemu jego wszystkie elementy będą cały czas w dobrej kondycji. Zastosowanie się do tych zasad z pewnością ograniczy ryzyko wystąpienia awarii, lecz nie wyeliminuje jej w całości. Każda maszyna wykazuje określoną wytrzymałość i z czasem ulega zużyciu więc po kilku latach konieczna może okazać się wymiana części zamiennych do wózków widłowych.
Skoro wiemy już z jakich przyczyn powstają awarie wózków widłowych, warto sprawdzić, które z nich są najbardziej powszechne. Zalicza się do nich głównie uszkodzenia jednostek napędowych, czyli np. uszkodzenie połączeń liniowych. Awaria tego typu przyczynia się do utraty mocy pojazdu, a co za tym idzie, również jego właściwości jezdnych. Inny rodzaj awarii stanowi uszkodzenie układu kierowniczego, które objawia się najczęściej samoistnym wyłączeniem bądź problemami ze skrzynią biegów. Niekiedy uszkodzeniom ulegają też elementy służące do przenoszenia towarów, jak chociażby złącza, zawory czy podnośnik.
Kiedy wózek widłowy przestaje działać prawidłowo, koniecznie należy zgłosić to do wybranego serwisanta. Nie należy próbować naprawiać pojazdu na własną rękę, ponieważ może się to wiązać z utratą gwarancji. Dobre jakościowo części zamienne do wózków widłowych nie muszą być drogie, jednak warto sprawdzić ich pochodzenie, aby mieć pewność, że pojazd będzie działał bez zarzutu. Jeżeli dysponujemy większą ilością wózków widłowych w firmie, to najlepiej podpisać umowę z danym serwisem, gdyż wówczas zyskamy możliwość szybkiej i kompleksowej naprawy. Pamiętać trzeba jednocześnie o regularnych przeglądach, które pozwolą wydłużyć sprawność pojazdów nawet o kilka lat.