- Historia wózków widłowych – jak to się zaczęło? -


← Cofnij

Obecnie praktycznie żaden magazyn nie funkcjonowałby tak sprawnie i wydajnie gdyby nie wózki widłowe. Dotyczy to zarówno fabryk oraz różnego rodzaju firm produkcyjnych, w których zachodzi konieczność częstego transportowania dużych i ciężkich elementów. Wózki widłowe są używane w mieście Poznań, a także we wszystkich innych mniejszych i większych miejscowościach. Co przyczyniło się do ich powstania? Jakie firmy odegrały kluczową rolę w produkcji i udoskonaleniu wózków widłowych? Historia tych niezwykle popularnych pojazdów jest mało znana nawet przez ich użytkowników, dlatego tym bardziej warto zagłębić się w początki i poznać historię maszyn przeznaczonych do przewożenia ciężkich ładunków.

Historia wózków widłowych w pigułce

Wynalezienie pojazdu umożliwiającego stosunkowo szybkie transportowanie ciężkich elementów, jak to przeważnie bywa, wynikało z aktualnych potrzeb. Ręczne przenoszenie ciężkich podzespołów jest nie tylko nieefektywne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Tak właśnie około 100 lat temu powstały pierwsze wózki transportowe wykonane z metalu. Pojazd tego typu pojawił się mniej więcej w tym samym czasie w kilku regionach świata, dlatego trudno jednoznacznie wskazać kto pierwszy go wynalazł.

  • W 1867 roku została opatentowana pierwsza drezyna wykonana z drewna. Jedynymi metalowymi częściami były mosty i odlewane koła. Do największych minusów tego pojazdu zaliczano konieczność ręcznego ładowania oraz przewożenia ładunku dzięki sile własnych mięśni.
  • Dopiero w 1906 roku do drezyny dołączono napęd elektryczny. Tę niezwykle użyteczną modyfikację zawdzięczamy Pennsylvania Railroad, czyli amerykańskiemu przewoźnikowi kolejowemu.
  • 1909 rok okazał się przełomowy. Powstały wówczas pierwsze wózki, który umożliwiały jednoczesne podnoszenie i co ważne, podtrzymywanie ładunku. Początkowo były wykorzystywane głównie w przemyśle papierniczym do transportowanie ciężkich bel. Maksymalny udźwig pierwszych wózków widłowych wynosił około 1800 kg.

Choć obecne wózki widłowe są zdecydowanie bardziej wydajne i wszechstronne od swoich pierwowzorów, to wszystkie pojazdy łączy wspólna przeszłość.

Historia wózków widłowych – kolejne lata

W 1917 roku przedsiębiorstwo o nazwie Clark, które specjalizowało się w produkcji osi przeznaczonych do przemysłu kolejowego, na własny użytek stworzyło wózek o nazwie Trucktractor. Wykorzystywano go do transportowania ciężkich ładunków na terenie firmy. Przedsiębiorcy odwiedzający fabrykę zaczęli składać zamówienia na ten pojazd i tak w 1918 roku firma Clark sprzedała ponad 90 maszyn.

  • W 1919 roku powstał pierwszy wózek wyposażony w widły, który umożliwiał podnoszenie transportowanego towaru o kilkanaście centymetrów. Była to udoskonalona wersja innych wcześniejszych pojazdów, które nierzadko wykorzystywano wyłącznie do podnoszenia i transportowania jednej grupy ładunków. Ograniczone możliwości użytkowania były główną przyczyną wynalezienia wideł, które w lekko zmodyfikowanej formie są używane do dziś.
  • Z kolei w roku 1922 wynaleziono pierwszy wózek, w którym wykorzystano hydraulikę siłową. W 1923 roku powstał model, który mógł podnieść ładunek wyżej niż jego wysokość. To rozwiązanie zostało wprowadzone po raz pierwszy przez firmę Yale.

W kolejnych latach wózki ulegały kolejnym modyfikacjom, których celem było podwyższenie udźwigu, a także poprawienie stabilności. Obecnie wózki widłowe to zaawansowane pojazdy, które są w stanie podnieść ogromne ładunki na dużą wysokość.