- Elektryczne wózki widłowe – charakterystyka -


← Cofnij

Istnieje wiele podziałów wózków widłowych. Wyróżniamy pojazdy przeznaczone do pracy wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Wózki dzielimy również według maksymalnego udźwigu, konstrukcji, a także dodatkowego wyposażenia. Nie można też zapomnieć o podziale ze względu na rodzaj zasilania, na którym skupimy się w tym artykule. Elektryczne wózki widłowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Co warto wiedzieć o pojazdach tego typu?

Elektryczne wózki widłowe – informacje ogólne

Ze względu na niskie koszty eksploatacji, a także brak emisji spalin do atmosfery, elektryczne wózki widłowe są obecne w zdecydowanej większości magazynów, hurtowni, sortowni i fabryk. Ponadto w przeciwieństwie do modeli spalinowych, w trakcie pracy emitują zdecydowanie mniejszy hałas i charakteryzują się większą uniwersalnością.

  • Starsze wózki widłowe są zasilane akumulatorami ołowiowymi (podobnymi do tych znanych z samochodów osobowych).
  • Z kolei nowsze modele, jako źródło zasilania wykorzystują niezwykle wydajne i przede wszystkim bezpieczne akumulatory litowo-jonowe. Ta technologia wyróżnia się długą żywotnością, nawet w przypadku intensywnej eksploatacji akumulatorów.

Oczywiście w trakcie pracy wózka widłowego ogniwo stopniowo się rozładowuje. Warto jednak pamiętać, że nawet w przypadku krótkich przerw, można bezpiecznie uzupełniać energię w akumulatorze, bez obawy o skrócenia jego żywotności.

Elektryczne wózki widłowe – błyskawiczna wymiana akumulatora

W miejscach, w których wózki są wykorzystywane przez praktycznie cały czas, używa się np. dwóch akumulatorów. W momencie gdy jeden jest zainstalowany w wózku, drugi jest podłączony do ładowarki.

  • Nowoczesne systemy wymiany akumulatorów gwarantują błyskawiczną i przede wszystkim bezpieczną wymianę ogniw. Cała procedura jest prosta i nieskomplikowana.

Wózki widłowe, a w zasadzie ich akumulatory, nie powinny być rozładowywane do poziomu niższego niż 20%. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że taki stan skraca ich żywotność. O ile w przypadku jednorazowego głębokiego rozładowania, akumulator nie powinien ulec uszkodzeniu, o tyle w przypadku gdy ta sytuacja powtarza się często, musimy liczyć się z przedwczesną wymianą ogniwa.

Zalety elektrycznych wózków widłowych

W porównaniu do spalinowych wózków widłowych, modele elektryczne wyróżniają się prostszą konstrukcją, złożoną z mniejszej liczby elementów eksploatacyjnych. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim niższe koszty utrzymania, a także mniejszą awaryjność. Szczególnie ta ostatnia cecha jest pożądana w miejscach, w których każdy przestój generuje duże straty.

  • Elektryczne wózki widłowe występują w wielu wersjach – od dużych modeli charakteryzujących się ogromnym udźwigiem maksymalnym, po niewielkie wózki, które świetnie sprawdzą się w magazynach. Ich kompaktowe rozmiary, w połączeniu ze świetną skrętnością i precyzyjnym prowadzeniem, gwarantują efektywną i komfortową pracę w praktycznie każdych warunkach.
  • Oczywiście właściciele elektrycznych wózków widłowych nie ponoszą kosztów zakupu gazu lub oleju napędowego. W perspektywie kilku lat, nawet w przypadku niewielkiej floty pojazdów składającej się np. z 3 wózków, takie podejście gwarantuje bardzo duże oszczędności.

Nowoczesne wózki akumulatorowe są wyposażane w coraz większe ogniwa, które umożliwiają jeszcze dłuższą pracę. Dodatkowy ciężar w postaci większego akumulatora poprawia stabilność pojazdu, zwłaszcza w trakcie przewozu ciężkiego ładunku.