- Co powinien wiedzieć każdy operator wózka widłowego? -


← Cofnij

Zapotrzebowanie na operatorów wózków widłowych systematycznie rośnie. Wynika to m.in. z rozwoju handlu, inwestycji, rosnącej konsumpcji oraz wielu innych czynników. Osoba wykonująca ten zawód musi mieć ukończone 18 lat, posiadać aktualne zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy w charakterze operatora wózka widłowego oraz specjalne uprawnienia. Tak jak w każdej pracy, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Wózki widłowe Mitsubishi, tak jak każde inne, wymagają odpowiednich czynności, dzięki którym zachowują dobry stan techniczny przez długi okres.

Parametry techniczne wózka

Jednymi z podstawowych rzeczy, które powinien znać każdy operator wózka widłowego są możliwości pojazdu. W przypadku gdy kierowca pracuje na kilku sprzętach, musi mieć wiedzę o parametrach technicznych każdego z nich. Najważniejszy jest maksymalny udźwig, którego w żadnym wypadku nie należy przekraczać. Wózki widłowe  są skonstruowane w taki sposób, aby bezpiecznie podnieść i przewieźć ładunek o ściśle określonej wadze. Niedostosowanie się do tych wytycznych grozi bardzo poważnymi konsekwencjami i ryzykiem niebezpiecznych wypadków. Co jeszcze musi wiedzieć operator wózka widłowego?

  • Kolejną pożądaną umiejętnością operatora jest sprawdzanie stanu technicznego zarówno nowych, jak i używanych wózków widłowych. Dlaczego jest to aż tak ważne? Niejednokrotnie drobne usterki wykryte odpowiednio wcześnie są stosunkowo łatwe do usunięcia niskim kosztem. Warto jednak pamiętać, że ich przeoczenie może doprowadzić do poważnej awarii, która będzie nie tylko kosztowna, ale również uniemożliwi korzystanie z wózka przez dłuższy okres. Dobrym pomysłem jest przeczytanie instrukcji obsługi, w której zawarte są wszystkie informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania.
  • Operator wózka widłowego powinien również wiedzieć w jaki sposób należy wykonać proste czynności konserwacyjne. Jedną z podstawowych jest regularne sprawdzanie poziomu oleju, którego zbyt niski stan może doprowadzić do poważnej awarii. Każdy operator powinien wiedzieć także w jaki sposób wymienia się butlę gazową (w przypadku wózków widłowych zasilanych mieszaniną propanu i butanu) oraz podłącza wózki elektryczne do ładowania.

Praca na wózku widłowym wymaga skupienia, koncentracji i ciągłej obserwacji otoczenia. Co więcej, niejednokrotnie operatorzy muszą wykonywać również pracę fizyczną, związaną m.in. z prawidłowym zabezpieczeniem ładunku. W przypadku pracy na wolnym powietrzu, należy liczyć się z wykonywaniem obowiązków nawet podczas trudnych warunków atmosferycznych.

Co jeszcze powinien wiedzieć operator wózka widłowego?

Oprócz parametrów technicznych wózka, operator musi jak najlepiej znać towar, który przewozi. Podstawowe informacje to waga, wymiary, a także rodzaj ładunku. Im bardziej szczegółowa wiedza, tym kierowca może efektywniej, a co najważniejsze bezpieczniej, transportować całość. Wózki widłowe charakteryzują się prostą i intuicyjną obsługą, jednak początkujące osoby powinny rozpocząć pracę od wykonywania nieskomplikowanych czynności.

Każdy kierowca musi znać zasady BHP, które ograniczają ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji do minimum. Ponadto, niezwykle istotna jest ostrożność. Niejednokrotnie przewożony towar jest bardzo cenny, a na dodatek kruchy, dlatego trzeba się z nim obchodzi bardzo delikatnie. Wówczas ryzyko uszkodzenia jest niewielkie.