- Jaka jest średnia wydajność wózka widłowego? -


← Cofnij

Wózki widłowe to niezwykle użyteczne pojazdy, wykorzystywane m.in. w magazynach, hurtowniach, sortowniach, zakładach produkcyjnych i fabrykach. Dzięki nim, prace związane z transportowaniem ciężkich ładunków na nieduże odległości są wykonywane zdecydowanie szybciej i przede wszystkim bezpieczniej. Nowe oraz używane wózki widłowe wyróżniają się wysoką wydajnością, na którą wpływa wiele czynników. Co warto wiedzieć na ten temat?

Co wpływa na wydajność wózków widłowych?

W logistyce, dokładna analiza i planowanie to dwa elementy, które są kluczem do sukcesu. Wszystko sprowadza się do podniesienia wydajności w jednostce czasu. Takie podejście to najlepsza metoda redukcji kosztów. Dotyczy to nie tylko rachunków za energię elektryczną, ale również kosztów związanych z eksploatacją i konserwacją wózków widłowych. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt zmniejszenia liczby godzin pracy, które także generują duże wydatki. Bez względu na to czy w zakładzie znajdują się nowe, czy używane wózki widłowe, warto poznać ich średnią wydajność.

  • Pierwszym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na wydajność wózków widłowych jest ich rodzaj. Na rynku wtórnym i pierwotnym można znaleźć szereg modeli, które różnią się od siebie m.in. konstrukcją, przeznaczeniem, sposobem zasilania i maksymalnym udźwigiem. Wybór konkretnego rodzaju, dopasowanego do wymagań i potrzeb przedsiębiorstwa, to klucz do osiągnięcia wysokiej wydajności.
  • Oczywiście ważny jest także ciężar i wymiary przewożonego ładunku. Nie bez znaczenia jest też sposób załadunku.
  • Kolejnymi czynnikami wpływającymi na wydajność wózków widłowych są maksymalna wysokość sterowania, warunki zewnętrzne i oczywiście odległość w konkretnym cyklu roboczym. Dodatkowo, liczy się zróżnicowanie tras. Praca wykonywana wyłącznie w obrębie tego samego przejazdu będzie zawsze efektywniejsza, niż konieczność transportu ciężkich ładunków w różne miejsca. Warto o tym pamiętać planując rozmieszczenie magazynu.
  • Prędkość jazdy również ma kluczowe znaczenie w aspekcie wydajności. Dodatkowo, liczy się szybkość podnoszenia i opuszczania wideł, promień skrętu, który odpowiada za zwrotność, przyspieszenia oraz hamowanie.

Należy wziąć pod uwagę także doświadczenie operatora. Z oczywistych względów, początkujący operatorzy nie są w stanie pracować tak szybko, jak doświadczeni kierowcy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zdecydowana większość osób szybko się uczy. Co więcej, używane wózki widłowe w dobrym stanie technicznym są tak samo lub prawie tak samo wydajne jak nowe modele.

Średnia wydajność wózków widłowych – dodatkowe informacje

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „jaka jest średnia wydajność wózka widłowego”, ponieważ jest to uzależnione od zbyt wielu czynników. Jednak nieustanne dążenie do podwyższania średniej wydajności jest celem, który obiera coraz większa liczba przedsiębiorstw.

  • Obliczając ten parametr, warto dokładnie przeanalizować taki czynnik jak gotowość wózka widłowego do pracy. Dotyczy on zarówno interwałów serwisowych, długości napraw i czasu oczekiwania na części zamienne. Choć dąży się do 100% dostępności wózka, w praktyce jest ona raczej nie do osiągnięcia, zwłaszcza gdy analizujemy długi przedział czasowy. Wynik na poziomie od 96% do 98% należy jednak uznać za znakomity.

Na wydajność wózka wpływa też komfort pracy, rozumiany jako zaprojektowanie kabiny w ergonomiczny sposób. Dzięki niej, operator mniej się męczy i jest bardziej skoncentrowany na pracy.