- Awaria wynajętego wózka – co robić? -


← Cofnij

Na wynajem wózka widłowego decyduje się coraz większa liczba firm. W wielu przypadkach jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie niż zakup, który niestety jest dosyć mocno kosztowny. To świetna opcja dla wszystkich przedsiębiorstw, które okresowo potrzebują dodatkowego sprzętu, ale również dla preferujących wynajem długoterminowy. Druga opcja umożliwia wliczenie kosztów wynajmu do kosztów uzyskania przychodu, co pozwala na zmniejszenie kwoty podatku. Niestety podczas eksploatacji pojazdu, zawsze istnieje ryzyko awarii. Jak należy zachować się w tej sytuacji i kiedy może pojawić się konieczność zakupu części do wózków widłowych?

Najpopularniejsze awarie wózków widłowych

Na sprawne działanie pojazdu w ogromnej mierze wpływa jego regularna konserwacja. Jeśli zignorujemy wykonywanie przeglądów technicznych zgodnie z terminami, a jednocześnie intensywnie użytkujemy wózek, awaria jest wysoce prawdopodobna. Najczęstsze problemy dotyczą skrzyni biegów oraz utraty mocy. Warto pamiętać, że w sytuacji gdy zauważymy nieprawidłowe działanie pojazdu, trzeba jak najszybciej skontaktować się z serwisem, który bardzo często ma w swojej ofercie również części do wózków widłowych.

Kolejnym problematycznym elementem są widły. Niestety w tym przypadku awaria najczęściej stanowi wynik nieprawidłowego przewożenia towarów. Jeśli ich waga była zbyt duża, może dojść do odkształcenia się i wygięcia wideł, wytarcia oraz innych uszkodzeń mechanicznych. Częste i intensywne eksploatowanie może być z kolei przyczyną uszkodzenia złączy lub zaworów.

Co robić gdy dojdzie do awarii?

Jeśli zauważymy, że pojazd nie działa prawidłowo, należy zaprzestać jego użytkowania – opuścić widły, wyłączyć silnik, unieruchomić wózek, zabezpieczyć i jak najszybciej skontaktować się z firmą, od której wynajęliśmy sprzęt. Nigdy nie należy próbować napraw na własny rachunek, gdyż grozi to pogorszeniem sytuacji. O czym musi pamiętać operator?

  • Jeśli wózek utracił stateczność, kierowca powinien pozostać w środku i mocno trzymać kierownicę.
  • Pod żadnym pozorem nie należy kontynuować transportowania ładunków.
  • Awarię trzeba jak najszybciej zgłosić przełożonemu.

Wypożyczalnie oferują serwis wynajmowanych pojazdów, który najczęściej jest wliczony w cenę wynajmu. Wiele firm zapewnia naprawę w miejscu pracy, jednak ostatecznie wszystko zależy od stopnia skomplikowania problemu. Jeśli konieczna będzie wymiana części do wózków widłowych, może się okazać, że trzeba zabrać pojazd do warsztatu. W takiej sytuacji w wielu przypadkach można jednak liczyć na pojazd zastępczy, dzięki czemu nie trzeba będzie obawiać się przestojów w pracy. Po przeprowadzeniu diagnostyki i dokonaniu napraw, wózek z powrotem wraca do klienta.

W jaki sposób ograniczyć ryzyko awarii?

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na ograniczenie awarii jest podejmowanie czynności zapobiegających. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest dopilnowanie, aby operatorzy używali wózka zgodnie z jego przeznaczeniem i możliwościami. Konieczne jest utrzymanie sprzętu w dobrym stanie technicznym. Absolutnie obowiązkowe jest pamiętanie o terminach przeglądów i przeprowadzaniu konserwacji. Zanim operator przystąpi do pracy, za każdym razem powinien przyjrzeć się w jakim stanie jest wózek. Niepokój powinny wzbudzić wszelkiego typu wycieki, odkształcenia oraz zużyte opony. Dzięki temu możliwa będzie szybka reakcja i podjęcie natychmiastowych działań, które być może uchronią przed bardziej skomplikowanymi naprawami.