- Z czego składa się serwis wózka widłowego? -


← Cofnij

Podczas wykonywania różnego rodzaju prac, wózki widłowe – a dokładniej ich części – ulegają zużyciu. Eksploatacja dotyczy wszystkich marek, dlatego wózki muszą być regularnie serwisowane. W trakcie takich czynności serwisanci sprawdzają najważniejsze podzespoły i parametry konkretnego modelu. Niejednokrotnie okazuje się, że jest konieczna naprawa wózków widłowych, dzięki której odzyskają one swoją pełną użyteczność i funkcjonalność. Warto również zaznaczyć, że korzystanie z niesprawnych technicznie sprzętów jest bardzo niebezpieczne i pod żadnym pozorem nie powinno się tego robić. Dlaczego warto serwisować wózki i na czym polega przegląd?

Naprawa wózków widłowych – przestoje ograniczone do minimum

Na rynku można spotkać różne rodzaje wózków, różniących się od siebie nie tylko mocą, ale również konstrukcją, a co za tym idzie – przeznaczeniem. Ponadto, dużą popularnością cieszą się wózki zasilane energią elektryczną lub np. mieszanką propanu z butanem, czyli gazem LPG. Bez względu na to z jakim wózkiem mamy do czynienia, każdy model podczas pracy jest narażony na uszkodzenia i awarie. Co więcej, aby sprawdzić aktualny stan techniczny konkretnego modelu, wykonuje się serwisy, dzięki którym można skutecznie zapobiec poważnym usterkom i awariom sprzętu.

  • Naprawa wózków widłowych nie zawsze jest bardzo czasochłonna. W niektórych przypadkach warczy wymienić lub zregenerować zużytą część, by pojazd znów był w pełni sprawny.
  • Wielu przedsiębiorców nie może pozwolić sobie na przestoje w pracy, które w większości przypadków oznaczają straty. Warto pamiętać, że poważna awaria unieruchamia wózek widłowy na znacznie dłużej niż drobna usterka. Wykonując regularne serwisy, nie tylko wiemy na bieżąco jaki jest stan techniczny konkretnego modelu, a także eliminujemy ryzyko wystąpienia awarii do minimum.
  • Naprawa wózków widłowych nie jest prostą czynnością, dlatego najlepszym wyborem jest skorzystanie z profesjonalnej firmy oferującej usługi tego typu.

Do częstych usterek zalicza się uszkodzenia hydrauliki siłowej. W takich przypadkach naprawa polega m.in. na wymianie uszkodzonych lub zużytych części. Niejednokrotnie regeneracji wymagają maszty i zawieszenie, które mają bezpośredni wpływ na efektywność pracy. Silnik i skrzynia biegów również mogą ulec awarii. W przypadku nieprawidłowego działania lub nietypowych odgłosów, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy oferującej naprawę wózków widłowych.

Serwis wózków widłowych – gwarancja bezpieczeństwa

Jedną z najbardziej newralgicznych części narażonych na uszkodzenia mechaniczne są widły. Podczas serwisu, specjaliści dokładnie sprawdzają ich stan techniczny i aktualne zużycie. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie ogumienia. Podobnie jak w przypadku samochodów, nie może być nadmiernie wyeksploatowane, ponieważ w takim przypadku znacząco obniża się ich przyczepność.

  • Podczas serwisu wymieniane są również płyny, oleje oraz filtry. Czynności tego typu wydłużają żywotność wózka oraz przyczyniają się do ograniczenia liczby awarii i usterek.
  • Serwis obejmuje też sprawdzenie akumulatorów i prostowników, które powinny być w pełni sprawne technicznie.

Wykonywanie regularnych serwisów przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy, a także minimalizuje ryzyko długich przestojów. W przypadku wymiany poszczególnych elementów, zaleca się używanie oryginalnych części zamiennych lub wysokiej jakości zamienników. Tylko wysokiej klasy produkty zapewniają długie i bezawaryjne działanie pomimo intensywnej eksploatacji.