- Wymiana baterii w wózkach widłowych -


← Cofnij

Elektryczne wózki widłowe cieszą się ogromną popularnością, m.in. dzięki wszechstronności wykorzystania i przede wszystkim bezawaryjnemu działaniu. Nawet w przypadku intensywnej eksploatacji, wózki zasilane energię elektryczną pracują bezproblemowo przez bardzo długi czas. Jak każdy pojazd i urządzenie, które czerpią energię z baterii, muszą przechodzić regularny przegląd techniczny. W trakcie diagnozy mierzy się m.in. stopień zużycia akumulatora. W momencie gdy osiągnie zbyt niski stan, trzeba wymienić go na nowy.

Elektryczne wózki widłowe – co warto wiedzieć o wymianie i konserwacji baterii?

Wózki widłowe to pojazdy bez których sprawne funkcjonowanie magazynów i fabryk byłoby po prostu niemożliwe. W takich zakładach pracy najczęściej obowiązuje system zmianowy, a co za tym idzie, wózki widłowe są używane przez kilkanaście godzin na dobę, pięć lub sześć dni w tygodniu. Tak intensywna eksploatacja wymusza dużą liczbę cykli ładowania i rozładowywania baterii w krótkim okresie, co jest głównym powodem stopniowego zużywania się akumulatora. Co jeszcze wpływa na systematycznie obniżanie wydajności ogniwa?

  • Użytkując elektryczny wózek widłowy nie powinno się doprowadzać do całkowitego rozładowania baterii. Niestety tak zwane głębokie rozładowanie znacząco obniża wydajność i żywotność akumulatora. Najgorszym połączeniem jest jego całkowite rozładowanie i pozostawienie wózka na długi czas w takim stanie. Może to grozić ograniczeniem wydajności baterii nawet o kilkadziesiąt procent.
  • Nie bez znaczenia są także warunki użytkowania i przede wszystkim przechowywania wózka widłowego. Najbardziej odpowiednie miejsce charakteryzuje się niską wilgotnością powietrza i niezbyt wysoką temperaturą.
  • Użycie niekompatybilnego prostownika, czyli ładowanie baterii nieprawidłowym prądem to jeden z największych błędów użytkowników. Wózki widłowe, a ściślej ich baterie, powinny być ładowane wyłącznie prostownikiem spełniającym wymagania producenta. Jest to szczególnie ważne w przypadku pięciu – dziesięciu ładowań, ponieważ w tym okresie bateria osiąga swoją maksymalną pojemność.
  • Cały proces wymiany wymaga użycia drugiego pojazdu lub np. suwnicy. Nowoczesne wózki widłowe są wyposażone w system rolkowy, który umożliwia błyskawiczną wymianę baterii na nową w praktycznie każdym miejscu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w dobrze zorganizowanym magazynie, każdy nieplanowany przestój rodzi komplikacje.

W nowoczesnych magazynach znajdują się specjalnie zaprojektowane stoły rolkowe lub stoły transferowe. Dzięki nim, cały proces wymiany wyładowanej baterii jest prosty, szybki i przede wszystkim bezpieczny. Taki system często bywa dostosowany do wymagań konkretnego przedsiębiorstwa.

Łatwa i szybka wymiana baterii w elektrycznym wózku widłowym

Im szybsza wymiana baterii, tym krótszy przestój. Z tego powodu wózki widłowe są zaprojektowane w taki sposób, aby ich praca była jak najbardziej efektywna. Doświadczeni operatorzy potrafią wymienić baterię w przeciągu kilku minut. Mniej doświadczonym osobom przeważnie zajmuje to około 10-15 minut. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego systemu wymiany, jednak im większy zakład, tym cały proces jest bardziej rozbudowany. Wynika to m.in. z potrzeby pełnego wykorzystania dwóch, a nawet trzech baterii. Bez względu na rodzaj systemu, każdy operator powinien przejść wewnętrzne szkolenie z wymiany akumulatora. Choć jest to stosunkowo łatwa czynność, wymaga koncentracji. Najbardziej kłopotliwe do wymiany są duże i ciężkie baterie. W trakcie ich wymiany, operator powinien być maksymalnie skupiony.